Reproduktory do auta – jak vybrat ty pravé?

Vybrat správné reproduktory do auta nemusí být zvláště pro začátečníka nic jednoduchého. Pokud potřebujete znát hlavní informace o tom, na co se zaměřit, berte následující text jako návod pro každého, kdo nechce s výběrem udělat chybu. Jeden z nejdůležitějších parametrů, na který se pří výběru správných reproduktorů jenom zaměřit. Často se dokonce uvádí, že samotná citlivost je mnohem důležitější, než výsledný výkon. Pokud vybíráme reproduktory do auta, je třeba si uvědomit, že právě citlivost udává konkrétní hladinu hlasitosti reproduktoru, a to s ohledem na příkon 1 W a vzdálenost 1 metr. Při výběru je dobré pamatovat také na to, že basové reproduktory mohou mít citlivost nižší, než ty klasické výškové.

RMS výkon

Nyní se již dostáváme k tomu, co většina lidí považuje za to skutečně nejdůležitější při výběru správných reproduktorů. Jedná se o výkon reproduktoru, který lze do něho samotného pouštět kontinuálně, aniž by došlo k jeho případnému poškození. Logicky platí, že čím větší výkon autoreproduktory mají, tím vyšší hlasitost nám budou moci poskytnout, a to s ohledem i na konkrétní hodnotu výše uvedené citlivosti.

Reproduktory do auta a jejich typy

Další z důležitých kritérií výběru, kterou není radno podceňovat. Výběr je v tomto případě poměrně jednoduchý, jelikož s ohledem na konkrétní typ se držíme jenom ve dvou skupinách. Reproduktory do auta tak můžeme označit jako koaxiální a komponentní. Jak se dané možnosti liší? První varianta je charakteristická hlavně svou jednoduchostí, jelikož se skládá z výškového a středobasového reproduktoru. Oba dva se nacházejí v jednom koši. Takové autoreproduktory jsou používány hlavně v oblaci zadní části vozu a tak je umísťujeme především do takzvaného zadního plata, tedy do krytu zavazadlového prostoru. Naopak druhá varianta je konstruována tak, že jednotlivé varianty reproduktorů jsou charakteristické tím, že jsou vyráběny a následně umísťovány jednotlivě. Co dnes bývá standardem, to je využití dvou středobasových a dvou separátních výškových reproduktorů zvlášť.

Autoreproduktory a materiály

Když vybíráme autoreproduktory, setkáme se při jejich popisu také s tím, že mohou být vyrobené z různých materiálů. Zde samozřejmě rozhoduje také to, o jaký typ reproduktoru se jedná. Pokud začneme reproduktorem basovým, může se jednat o materiály, které jsou kombinací tuhosti a zároveň lehkých vlastností. Podíváme-li se na několik konkrétních možností, potom jasně dominuje: klasický polypropylen, smíšený polypropylen, kevlar, uhlíková vlákna. Podíváme-li se na membrány výškového reproduktoru, potom musíme říci, že zde se jedná o materiály mnohem typičtější. Jaké konkrétně to mohou být? Je to kromě již zmíněného polypropylenu třeba textil, stejně jako to může být i hedvábí. Zde by totiž měla být tuhost minimální a důraz by měl být kladen naopak právě na celkovou měkkost. Ani to nemusí vždy platit, jelikož pokud se vydáme cestou tvrdších materiálů, lze si vychutnat o něco jasnější a ostřejší výšky.